Zacznij od nowa. Odpowiedź na każdy stan ducha

Gaetano Lo Russo

 

Jeśli jakieś wydarzenie w życiu twoim lub życiu twoich najbliższych sprawiło, że utraciłeś wiarę, jesteś apatyczny, znudzony i braku Ci entuzjazmu. Cierpisz z powodu porzucenia, straty bliskiej osoby, osamotnienia czy tęsknoty. Brak ci motywacji, by otworzyć się na innych i nawiązać nowe przyjaźnie, albo uzależniłeś się od kogoś lub czegoś. Ogólnie czujesz się źle masz wrażenie, że już nic dobrego nie może cię spotkać to najwyższy czas, żeby zacząć od nowa!

Pamiętaj, że w oczach Boga jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny. Problemy i ograniczenia istniały i będą istnieć. Są one jednak do rozwiązania i nawet z najgorszej sytuacji zawsze jest wyjście. Dlatego już teraz odśwież swoje spojrzenie na siebie, na innych i na problemy, które cię pochłaniają. Wiedz przy tym, że nie musisz być idealny. Dlatego daj się poprowadzić Bogu i… Zacznij od nowa!

Autor książki, Gaetano Lo Russo, jest kapłanem, teologiem, filozofem i psychologiem od wielu lat angażującym się w pracę z młodymi ludźmi z różnych środowisk. Pomaga im w pokonywaniu wszelkich ograniczeń, dokonywaniu właściwych wyborów i w znalezieniu swojej ścieżki życia. Prowadzi cykliczne dni skupienia, rekolekcje i spotkania, w myśl zasady równych szans dla wszystkich.

Co o książce można przeczytać w "Posłańcu św. Antoniego" 1/2018

Niemal każdy podejmował jakieś noworoczne postanowienia. Ile z nich udało się nam zrealizować, a ile odeszło do lamusa, wiemy tylko my sami. Ciągle jednak wierzymy, że warto „zaczynać od nowa”. Książka Lo Russo Gaetano, który jest członkiem Zgromadzenia Księży Rogacjonistów, podpowiada jak nie tylko „zacząć od nowa”, ale – co często trudniejsze – iść nowo zaczętą drogą przez cały rok. Autor, na co dzień pracujący z młodzieżą rekolekcjonista i mający doświadczenie w prowadzeniu cyklicznych dni skupienia, opracował własną metodę „odnowy ducha”. Jest ona oparta o teksty biblijne, ale także inne źródła literackie i muzykę. Na każdy miesiąc zostało przewidziane jedno hasło do rozważenia i wdrożenia w życie. Drogę zaczyna słowo „oświecenie” (styczeń), a kończy „wdzięczność” (grudzień).
Motywacją do powstania książki była chęć pomocy innym w odkrywaniu, że Bóg chce nas prowadzić swoją drogą: „Chciałbym bowiem ofiarować każdemu nie „rybę” do zjedzenia w kilka minut, lecz wędkę, pozwalającą złowić tyle ryb, ile potrzeba nam każdego dnia życia […]. To ćwiczenie ma nam posłużyć do uwierzenia, że nawet jeśli nie możemy zmienić świata, jesteśmy, być może, na dobrej drodze do przemiany nas samych” – jak pisze Gaetano. Na taką zmianę nigdy nie jest za późno.

Red. Anna Dąbrowska

Link do książki:

http://bratnizew.pl/kategorie/175-zacznij-od-nowa-odpowiedz-na-kazdy-stan-ducha.html