W pięć dni po Poznańskim Półmaratonie, w piątek 17 kwietnia 2015, na poznańskim Piątkowie odbędzie się 5. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP, który przyciąga zarówno tych, którzy biegają codziennie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Organizator wydarzenia, Zespół Szkół Zakonu Pijarów, po raz kolejny kieruje zaproszenie do: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zawodników klubów sportowych, a także nauczycieli, rodziców, studentów, trenerów i tych wszystkich, którzy albo od dawna kolekcjonują swoje biegowe medale, albo chcieliby zainaugurować taką kolekcję. Najdłuższy wyścig, w kategorii open, odbędzie się na dystansie 3 kilometrów. W ramach imprezy odbędzie się dziewięć biegów dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych (od 6 do 19 lat).

Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem spotkania jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch.

Bieg kontynuuje jego dzieło – ówzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch „Parafiada” promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, między innymi w ramach projektów „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, „Edukacja poprzez sport”, „Sport uczy i łączy wszystkich”. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od 27 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich.

5. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SPjest imprezą otwartą i odbędzie się w na terenie osiedla Jana III Sobieskiego. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą na boisku szkolnym organizatora. Zawody rozpoczną się o godz. 11.00. Organizator kieruje zaproszenie do reprezentacji szkół wszystkich typów i poziomów, do klubów sportowych i do indywidualnych biegaczy. Zgłoszenia elektroniczne szkoła przyjmuje do 10 kwietnia lub do momentu osiągnięcia limitu miejsc (1300 osób). Formularze rejestracyjne dostępne na stronie internetowej biegu www.bieg-jonca.pl. Na każdego biegacza na mecie będzie czekał specjalnie przygotowany, wyjątkowy medal, a puchary i nagrody rzeczowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach. Po biegu organizator zaprasza uczestników na ciepły posiłek.

Podczas zawodów odbędzie się także akcja charytatywna „Biegnę dla Zosi”, której celem jest pomoc dla ciężko chorej dziewczynki, mieszkanki Piątkowa.

Patronat honorowy nad biegiem objęli:Marszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania, pan Jacek Jaśkowiak, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras, Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Opiekę medialną zapewniają: Radio Merkury, Radio Emaus, Przewodnik Katolicki, Telewizja WTK, Epoznan.pl .

Szczegółowe informacje, regulamin oraz zapisy na stronie internetowej biegu: www.bieg-jonca.pl

Kontakt: biuro@bieg-jonca.pl